Strona główna       Najpiękniejsze miejsca       Północ kraju       Południe kraju       Wschód Polski       Zachód Polski

Kontakt                 Mapa portalu


Popularne kierunki tego tygodnia
         POPULARNY KIERUNEK: Niepowtarzalny krajobraz Pomorza Środkowego. Okolice Bałtyku zajmują nie tylko plaże →
      Zielone płuca Polski. W podróż do okolic Suwałk » Suwałki to dziś jedno z niewielu miejsc, które nie dały się zdominować polskiemu przemysłowi [...]

DAMIAN MARCINKOWSKI
opublikowane: 5 dni temu | komentarze komentarzy (2)

Najpiękniejsze, 30-kilometrowe polskie pasmo górskie. Wybieramy się w podróż do Pienin

Pieniny uważane są za jedno z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce. Trudno odmówić im urokliwych, zróżnicowanych krajobrazów, a także szerokiego bogactwa flory i fauny. Dla osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek czeka m.in. Orla Perć, a dla tych nieco bardziej leniwych Pieniny przygotowały spływ przełomem Dunajca.

góry pieniny

Fragment Pienińskiego Parku Narodowego

Do najciekawszego regionu Pienin należy zlokalizowany tutaj Pieniński Park Narodowy, na którego łąkach rośnie blisko 50 % wszystkich gatunków storczyków jakie można znaleźć w naszym kraju. To także tutaj na charakterystycznych, wapiennych skałach znajdziemy rośliny, których na próżno szukać gdzie indziej. To co wyróżnia ten region to także bogactwo motyli - na terenie Pienińskiego Parku Narodowego żyje około tysiąc sześćset różnych gatunków tych przepięknych owadów, co stanowi przeszło sześćdziesiąt procent wszystkich, które można spotkać w innych częściach Polski.

Pieniński Park Narodowy stał się idealnym schronieniem dla ptactwa, żyje tutaj m.in. pomurnik, który charakteryzuje się karminowymi skrzydełkami z miejscowymi białymi przebarwieniami. PPN jest również osobliwy ze względu na historię geologiczną - trzy miejscowe wzniesienia zbudowane są ze skał wulkanicznych. 

W podróż po całych Pieninach

W okolicy znajdziemy duże rozlewisko rzeki Dunajec. Warto przypomnieć, że w połowie lat dziewięćdziesiątych przebudowano znacznie krajobraz ze względu na spiętrzenie rzeki w okolicach Niedzicy. W efekcie teraz główna zapora mierzy około pięćdziesięciu metrów wysokości i blisko dziesięć razy tyle długości - miejscowa elektrownia szczytowa wytwarza moc około dziewięćdziesięciu trzech megawatów.

Pieniny to także ciekawa architektura na czele z zamkami we wcześniej wspomnianej Niedzicy oraz Czorsztynie - niegdyś oba były potężnymi twierdzami.

Osoby, które chcą spędzić aktywnie czas w Pieninach powinny skorzystać z miejscowego spływu tratwami w miejscowości Sromowice-Kąty. Z tej perspektywy przez dwie godziny można rozkoszować się najwyższym szczytem Pienin oraz okoliczną przyrodą.

Zapoznaj się również z: wczasy na teneryfie, Transport Kraków Spirnt24 Balice Pyrzowice, birma wycieczki.

margin

Ten artykuł komentowali czytelnicy (komentarze: 2)

Użytkownik: Prisek (skomentował 5 dni temu)

użytkownikZgadzam się, że Pieniny są prawdopodobnie najpiękniejszym i nadal nieodkrytym pasmem górskim w Polsce. Spływ tratwami to coś, czego nie odnalazłem np. w Sudetach, ani Karkonoszach. Poza tym Pieniny są znacznie bardziej zalesione i dzikie w porównaniu do popularnych "konkurentów". Cenię sobie to miejsce także za przesympatyczny punkt wypadowy jakim jest Szczwnica oraz okoliczne zabytki miejscowej kultury i sztuki.

Użytkownik: Bloker (skomentował 11 dni temu)

użytkownikPieniny są obowiązkową pozycją w życiu każdego polskiego turysty. Trzeba tutaj przyjechać, żeby poczuć różnicę pomiędzy na przykład wspomnianymi wcześniej przez Priska - Karkonoszami czy Sudetami. Pieniny są naprawdę malownicze, miejscowy klimat służy zdrowiu fizycznemu jak i psychicznemu. To drugie miejsce w Polsce, które tak dobrze na mnie działa zaraz przed Suwałkami. Szczerze polecam wszystkim, którzy nie mieli okazji być w górach. ,

Chwilowo komentowanie tej publikacji zostało wyłączone.

margin

Przejrzyj także inne popularne kierunki wybierane przez naszych czytelników

żubr miniaturaBiałostockie jako mozaika religii i kultur. Podróż przez karty historii

publikacja opublikowana 4 dni temu | komentarzy komentarze (2)

Okolice Białegostoku to prawdziwa mozaika kultur [...]

helPrzegląd największych atrakcji Pomorza Wschodniego. Hel, Puck, Wejherowo i Trójmiasto

publikacja opublikowana 4 dni temu | komentarzy komentarze (2)

Pomorze Wschodnie, a w szczególności okolice dzisiejszego [...]

parkSzczegółowy przegląd po Ojcowskim Parku Narodowym

publikacja opublikowana 4 dni temu | komentarzy komentarze (2)

Ojcowski Park Narodowy położony w bliskim sąsiedztwie Krakowa to jeden z polskich tzw. cudów, które każdego roku podziwiają tysiące turystów nie tylko z kraju [...]

 

 

Bądź z nami na bieżąco

sidebaer

rss Kanał RSS

fanpage Facebook

twitter Twitter

Śledź nas

sidebaer

Ostatnie aktualności

sidebaer

rzeka WisłaU źródła Wisły. Wyprawa na Pogórze Śląskie

 

 

dodane 3 dni temu | komentarze liczba komentarzy (2)

sztolniaPolskie Podziemne skarby na Górnym Śląsku

 

 

dodane 4 dni temu | komentarze liczba komentarzy (2)

zamekMiędzy Katowicami, a Częstochową. Powrót do średniowiecza

 

 

dodane 6 dni temu | komentarze liczba komentarzy (2)

Na TOP'ie

sidebaer

ojcowski park narodowy

  NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA | PÓŁNOC KRAJU | POŁUDNIE KRAJU | WSCHÓD POLSKI | ZACHÓD POLSKI

zwiedzanie polski

Copyright © 2013 travelerlife.com.pl | kontakt | mapa portalu